nysortbaelte

Per onsdag d. 18 december har Ishøj Budoklub fået et nyt sortbælte.

Poul Holm (mf) er over de sidste par uger blevet evalueret af sensei Grønhøj (tv) og sensei Gaarn (th), og prøvet af i hans pensum, og efter aftenens træning var det med fornøjelse at der kunne overrækkes et velfortjent sortbælte til Poul.

Poul har trænet flittigt i klubben i 9 år, og er en af de mest mødestabile medlemmer klubben nogensinde har haft. Han er altid i godt humør, og er beviset på at man aldrig bliver for gammel til at træne selvforsvar eller at dyrke kampsport, og selvom han er klubbens alders-præsident er han ikke bleg for at vise de unge mennesker at man stadig kan “rokke med ørene”, have det sjovt, og løbe stærkt, og det ser vi frem til at kunne nyde synet af i mange år fremover, med en ny farve om livet.

På vegne af hele klubben, stort tillykke til Poul.