gultblaabaelte

Per onsdag d. 25 juni har Ishøj Jiu Jitsu Klub fået en nyt gulbælte og blåbælte.

Dinna (tv) er et af klubbens nyeste medlemmer, som igennem de sidste par måneder har trænet stabilt henimod sin første graduering. Gradueringen forløb forrygende, og selvom der måske var lidt nervøsitet at spore hos Dinna, var der på intet tidspunkt tvivl hos sensei Gaarn eller sensei Aaris på gradueringspanelet om hvor karakteren skulle sættes.

Heidi (th) er endnu et af de medlemmer som har været i klubben så længe, at ingen kan huske hvornår hun startede, men hun dukker stadig op, uge efter uge, og kaster smilende rundt med alt og alle. Over de sidste par uger er hun blevet evalueret af sensei Grønhøj og sensei Gaarn, og efter at have brugt onsdag aften på først at blive kastet rundt af Dinna og efterfølgende kaste rundt med en af klubbens sortbælter, var det med fornøjelse at der kunne overrækkes et flot blåt bælte til Heidi.

Vi glæder os til at så de nye bælter i brug på måtten, og på vegne af hele klubben, et stort tillykke til Dinna og Heidi.